en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
 

Powered By Ali Üçpınar

networkun mucidi
4077
 

Network Marketing'in Mucidi..!

MLM Sisteminin Tarihi ve Doğuşu


Bugün hayatımızda var olan her sistemin, iş fikrinin, ya da icadın mutlaka bir hikâyesi var. Elbette network marketing (ağ pazarlama) sektörü de bunlardan biri.

Network Marketing sektöründe çalışmıyor olsanız da, bu sektörü tanımanızı ve bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederim, çünkü sektör satış pazarlama konusunda devrim niteliği taşıyor. Bu sektör dışında hangi işle uğraşıyor olursanız olun, bu iş modelini bilmeniz size vizyon katacaktır.

Amerikalı Carl Rehnborg, bu hikâyenin kahramanı olan kişi. 15 Mayıs 1887 yılında, fakir sayılabilecek bir ailenin çocuğu olarak Amerika’nın Florida eyaletinde doğar. Zeki ve araştırmacı bir yapıya sahip olan Rehnborg, kimyager olmasının yanında astroloji ve tıp konusunda araştırmayı ve okumayı seven bilgili bir genç ve insan hakları konusunda tecrübeleri olan, girişimci bir Amerikan vatandaşı, ama ülkesi o zamanlar şimdiki gibi rüyalar ülkesi değil.

(Carl Rehnborg)Dünyada, siyasi dengelerin yerle bir olduğu ve ülkeler arasında, iplerin inceldiği yerden kopsun döngüsünde bir dönem yaşanıyor, birinci dünya savaşının başlamasına ramak kalmış durumdadır. Bu karmaşada işsiz olan genç kimyager Rehnborg 1915 yılında 27 yaşındayken, bir Amerikan petrol şirketiyle iş sözleşmesi yaparak, bu şirketin Çindeki uzantısında çalışma kararıyla, Çin’in Tianjin bölgesine taşınır, ancak kimyager ve doktor sıfatıyla değil bir muhasebeci olarak.

Artık yaptığı bitkisel araştırmaların, anatomik bilgilerin günlük hayatında pek bir önemi yoktur. Muhasebeci olarak başladığı Çin deki iş hayatına kısa bir süre sonra, gemi inşaatı denetleyicisi, ardından bir Amerikan süt üretim firmasının temsilciliğini ve nihayet Colgete şirketinin Şanghay temsilcisi olarak devam eder.

Rehnborg, Çin’de kaldığı süre boyunca, insanların beslenme alışkanlıkları ve sağlıkları arasında gözlemler yapar ve topladığı bitkilerle karışımlar ve deneyler yapmaktan geri durmaz, bununla birlikte satış ve pazarlama konusunda da kendisini geliştirir.


Amerikaya Dönüş


1927 yılında ülkesine döndüğünde, cebinde sadece 24 dolar olan, parasız ve işsiz biri olmaktan öte bir insan olmayan Rehnborg, Çin deyken bırakmadığı bitkisel deneyleri, insan sağlığına uygun ve faydalı hale getirmek fikrine inanmıştı. Bu işe devam edebilmek için, California’daki Balboa Island şehrinde çok zor şartlar altında kiraladığı bir evin çatı katını deneyler yapmak için uygun hale getirdi ve kendisine küçük bir laboratuar inşa etti.

Carl Rehnborg, topladığı binlerce bitkiyle, yıllarca yaptığı çalışmalar ve deneyler artık onu 1933 yılında, besin takviyelerini ve vitamin ilaçlarını küçük çapta da olsa üretebilir hale getirmişti. 1934 yılında ilk şirketini kuran Rehnborg, bu şirkete CALİFORNİA VİTAMİN COMPANY ismini verdi.

Çin’de edindiği tecrübeler, onun satış konusunda, farklı fikirler geliştirmesine sebep olmuştu. Ürünlerini, dağıtım ve reklam aşamasında, o güne kadar uygulanmamış bir sistemle satışa sunmayı düşünüyordu, bu satışın ismi, Türkçesi doğrudan satış olan, direct selling satış sistemiydi, yani insan tavsiyesi ile birebir satış. Rehnborg insan tavsiyesinin satış pazarlamadaki gücünü çok iyi biliyordu ve ekonomik kriz yaşanan Amerika’da işsizlerin sayısı oldukça fazlaydı.

Doğrudan satış sistemini arkadaşlarına anlatmaya başlayan Rehnborg, onlara yaptıkları her satışta prim alacaklarını ve bu şekilde kendi istedikleri yerde istedikleri şekilde çalışabileceklerini anlattı. Distribütör, adını verdikleri bu satıcılarla, şirket arasında kar paylaşımı, prim dağılımı gerçekleşmeye başlamıştı ve bu herkes için kazanç demekti.

Rehnborg, aynı zamanda dünyanın ilk multivitamin üreticisidir.1942 yılında, California’nın San Fernando vadisinde 3,6 dönümlük bir çiftlik satın alan Rehnborg, aldığı bu arazide, artık daha fazla herbal bitki üretebilecek konuma geldi. Aslında o tarihlerde, şirket içerisinde dinamik ve çok düzeyli bir pazarlama sisteminin de temel ayarlarına başlamıştı.

1945 yılına gelindiğinde şirketin ismini, Nutrilite Products İnc olarak değiştiren Rehnborg, aynı zamanda çok katlı pazarlama sistemine geçiş içinde kolları sıvamıştı. Ekibiyle birlikte, bugün Dünyada uygulandığı anlamda, çok katlı pazarlamanın da temellerini atarak MLM nin dünyadaki ilk uygulamacısı oldular.1950 li yıllara yaklaşıldığında Rehnborg artık üniversitelerle birlikte çalışmalar yapıyor ve ürünlerini geliştirerek ürün çeşidini de hızla artırıyordu.


MLM sistemine geçişle birlikte, artık Nutrilite şirketinin çalışanları, sadece birer dağıtıcı değil aynı zamanda birer serbest girişimcilerdi, çünkü artık işleri sadece ürün satmakla sınırlı değildi. İş fikri satışı da yapabilecek, kendi gruplarına dahil ettikleri kişilerin yaptıkları satışlardan da sınırsız gelir elde edeceklerdi ve son derece heyecan verici bir çalışma sistemiydi bu, kimse fabrika yada işyeri kurmak zorunda olmadan kendi işini kurabiliyordu artık. Bu durum, satış pazarlama dünyasında, sessiz bir devrim niteliği taşıyordu.

Çoğu kaynağa göre MLM nin doğuşu Rehnborg un dehası ve tecrübesi sayesinde bulunan bir sistem. Ancak belirtmek isterim ki bazı kaynaklar MLM sistemini bulan kişinin Rehnborg olmadığını, Amerika da bir doktora tezinden ortaya çıktığını iddia etmektedir, fakat bu söz konusu doktora teziyle ilgili kesin bir bilgi ya da kanıt mevcut değil.


Nutrilite Products İnc şirketinin en başarılı iki distribütörü olan Jan Vay Andel ve Rich Devos şirketin en iyi distribütörleri ve en çok kazanan MLM liderleri olmuşlardı. Bu iki genç adam yıllar boyunca Rehborg la çalışmışlardı ve sistemin ne kadar güçlü ve etkili olduğunu en yakından bilen kişilerdendiler.

Rich ve Jay bu kadar mükemmel işleyen ve şirketler için dağıtım ve reklam maliyetini neredeyse sıfıra indiren, bu satış pazarlama metodunu tamamen benimsemiş olacaklar ki Nutrilite şirketinden ayrılarak kendi şirketlerini kurmaya karar verdiler.1959 yılında ‘’Amerikan yolu’’  anlamına gelen, Amerikan Way ismiyle kendi şirketlerini kurdular. Kısaca Amway ismini verdikleri şirket 1970 yılında, Nutrilite şirketini satın alarak Nutriway ismiyle vitamin satışlarını bu isim altında gerçekleştirmeye başladı ve bugünde devam ediyorlar, halen Dünyanın yaklaşık 80 ülkesinde Nutriway ürünleri satılmaktadır.

Bugün ise Network Marketing sektörü Dünya genelinde on binlerce şirkete, milyonlarca serbest girişimciye ve milyarlarca dolar ciroya sahip olan bir iş modeli. CocaCola ve Ülker gibi, ülke ve Dünya çapında şirketlerinde tercih ettikleri bir sistem. Dünyada da en çok milyoner çıkartan sektör olma unvanına sahip.