en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
 

Powered By Ali Üçpınar

geleceği görmek
2955
 

Geleceği Görmek

Geleceği Görmek….

Ali ÜÇPINARNetwork Marketing0 Yorum23 Aralık 2012

Geçtiğimiz yüzyıl bilim ve teknoloji çağı olarak adlandırıldı, insanlık için dönüm noktası sayılabilecek buluşlar ve girişimlerle dolu, bilgi ve teknolojik anlamda oldukça bereketli bir yüzyıl yaşadı insanlık. Bununla birlikte gündelik iş hayatının içerisine, bazı yeni terimler girmeye başladı. Bu anlamda vizyon terimi, hayatımızın her alanında karşımıza çıkarak, eğer gerçekten büyük başarılara ulaşmak istiyorsak, geleceği görmemiz gerektiğini anlatır oldu bizlere.


Jonathan swift; ‘’Vizyon, görünmeyen şeyleri görme sanatıdır’’ diyor.


İşte tam da Jonathan Swift’in dediği gibi, birileri her asırda ve özellikle şimdilerde, geleceğe dair, görünmeyen bir şeyleri görüyor ve bir vizyona inanarak, ya da bir vizyonun parçası olarak hayatını ve başka hayatları değiştiriyor. 1987 yılında, Amerikada bilgisayar üreticisi, bir şirket, ’Bilgi Navigatörü’ isimli iddiadan öteye gitmeyen bir fikir attı ortaya, hatta fikir atmakla kalmayıp, bunu reklam filmi haline getirdi. Amerikan televizyonlarında yayınlanan bu reklam ne izleyicileri için, nede çok az sayıdaki pc kullanıcısı için, ütopya olmaktan ileri bir şey değildi. Çünkü reklamdaki ürün, dokunmatik bir ekrandan bahsediyordu, tuşlara ihtiyacı olmayan, dijital,ince ,taşınabilir bir cihaz.


PC lerin beyaz renkte olduğu dönemleri çoğumuz hatırlarız. Fakat daha eskisini düşünün ve toplam cüssesinin masa büyüklüğünde olduğu yıllarda, bu şirket ve aykırı fikirlere sahip kurucusu, insanlara anlattığı bir defter boyutundaki cihazda, size bilgi aktaran, grafiklerle ihtiyacınız olan tüm bilgileri sesli ve görüntülü bir şekilde veren, dijital bir asistandan bahsediyordu. Evet, günümüzün tabletlerinden bahsediyoruz.

Reklamın yayınlandığı yıl, altını çizmek istiyorum 1987 yılı, henüz ne kablosuz ağlar ne de google diye bir şey var ve internet sadece gelişmiş ülkelerdeki ordu ve üniversitelerde kullanılan bir teknoloji. Böyle bir ortamda, Bilgi Navigatörü isimli, var olmayan cihazının reklamını yapan şirket bazılarını biraz heyecanlandırmış olsa da, herkes için güzel bir hayalden ibaretti.


Bilgi Navigatörü reklam filmini linkten izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=hb4AzF6wEoc

Daha önce ve sonraki yıllarda birkaç defa iflas etme aşamasına gelen şirketin, aslında elinde böyle bir teknoloji yoktu, ama büyük bir vizyonu vardı. Öyle ki bu vizyon 2010 lu yıllarda, yani tablet kullanımının yayılmaya başladığı yıllardan itibaren, şirketi sektörünün bir numarası yaptı. 1976 yılında kurulan şirket vizyonu sayesinde, 2000 li yıllardan sonra, hem pc sektöründe, hem tablet sektöründe, hem de cep telefonu sektöründe dünyanın en büyük şirketi oldu ve bununla da kalmadı. Sahibini dünyanın en zengin 5 insanından biri, şirketiyse dünyanın en   değerli markası olmasını sağladı.

Bu şirket bugün hepimizin çok iyi tanıdığı Aplle şirketi.2011 yılında 57 yaşında hayatını kaybeden kurucusu Steve Jops, tarihe adını yazdırdı ve erken sayılabilecek bir yaşta, dünyanın en zengin ölümlülerinden biri olarak toprağa gömüldü ama fikirleri ve şirketi hala ayakta.

İster devasa bir şirketin yöneticisi olun, isterseniz kariyer çabasında bir çalışan ya da girişimci, geçmişte yaptıklarınız, örneğin; son 5 yılda yapmış olduğunuz eylemler, atmış olduğunuz adımlar, bugün olduğunuz yerin, gerçek sebebidir. Çünkü herkesin bir gelecek hayali var, ama herkesin bir vizyonu yok maalesef.


Dünyanın her yerinden, zaman zaman çılgın başarı haberleri gelir, bazen bireysel bir başarı, bazen de şirketlerin, mükemmel bir reklam ve pazarlama stratejisiyle, nasıl adını dünyaya duyurup milyar dolar kazandığını duyarız. Başaranları duymamız gayet normal, çünkü başarısızlıklardan ve başaramayanlardan pek bahsedilmez, başarısızlığıyla dünyayı yerinde oynatan, adını duyurup servet sahibi olan birini duymanız pek mümkün değil. Sizi de bu yüzden tanımıyor olabiliriz  [:)]  tabi beni de. Ama sakın üzülmeyin çünkü henüz başarısız olmadan başarılı olabilen, tek bir girişimci, ya da milyarder yok.


Büyük başarılar, başarısızlıkların verdiği tecrübeyle meydana gelir, önemli olan bu yolda ne kadar büyük bir vizyona sahip olduğunuz, çünkü bugün başarısız olmanız, gelecekte başarısız olacağınızı göstermez, eğer yarıda bırakmazsanız, sadece başarıya biraz daha yaklaştığınızı gösterir.


Bugün serbest girişimcilik alanında, herkesin yapabilmesi açısından, en müsait olan Network Marketing sektörü de, her sektör gibi vizyon isteyen işlerden biri, düzeltiyorum, vizyon isteyen işlerin başında gelen sektörlerden biri. Çünkü Network yapan birinin, servet sahibi olabilmesi için, teoride ve eğer doğru hareket edilirse pratikte, genel olarak birçok engel ortadan kalkmış olur.

Günümüzde hem Türkiye’de, hem de Dünya da network’e sıfırdan başlayıp milyoner olanları rahatlıkla görebilirsiniz. Ellie Drake ya da Randy Gage bunlardan bir kaçı, ikisinin de başladıklarında hiç paraları yoktu, ikisi de bu işten uzun süre para kazanamadılar, ama şuanda ikisi de milyoner. Evet, çok çalıştılar, ama asıl sebep ikisinin de büyük bir vizyonu vardı ve bu vizyon gerçekleşti.


Vizyon bizi geleceğe hazırlar. Çevremize ve dünyaya dikkatle baktığımızda geleceği göremeyenlerin, geleceğe yön verdiklerini değil, sadece geleceğin kendilerine çizdiği yönde yürüdüklerini görürüz.